top of page

Dorota Bałuszyńska-Srebro
Nowe szaty

Dorota Bałuszyńska-Srebro
Była sobie dziewczynka

271060201_3123628171206171_5652986223683183219_n_edited_edited_edited.jpg
Okladka_twarda_przod_OK.jpg

Nowe szaty to symbol tego wszystkiego, co znaczy wyidealizowany styl życia. Podobno wszyscy go pragniemy. Pytanie, ile jesteśmy w stanie za to poświęcić i czy na pewno przemyśleliśmy ten wybór. Nowe szaty to opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne i o tym co jest lepsze: samotność czy złe towarzystwo. Książka z pięknymi kolorowymi ilustracjami Jacka Zabawy.

ISBN 978-83-63606-52-7

Oprawa miękka. Ilość stron: 56

Cena 40,00

Czy matka zawsze musi być dobra i kochająca? 
A co, jeśli nie jest? Jeśli rodzice nie są tymi, którzy kochają, a może nawet wręcz przeciwnie... Jakie szanse ma dziecko?... 
Książka dla dorosłych, którzy wciąż bywają dziećmi i dla dzieci, które musiały przedwcześnie dorosnąć.  Z przepięknymi ilustracjami Julity Krawczyk.

ISBN 978-83-63606-48-0

Oprawa miękka. Ilość stron: 36

Cena 40,00

Dorota Bałuszyńska-Srebro

Po drugiej stronie Księżyca

okladka Po drugiej .jpg

Baśń Fantasy „Po drugiej stronie Księżyca” to to niezwykła podróż do kraju przypominającego jedno ze znanych nam państw Dalekiego Wschodu – baśniową
i współczesną Koreę, nawiązuje do koreańskich mitów, historii i tradycyjnej architektury. Opisuje krajobraz kraju, zajęcia społeczeństwa i cechy jego charakteru. W książce występują miejsca ważne dla dziedzictwa kulturowego Korei, m.in.: Muzeum Masek
w Hahoe, królewskie grobowce, Świątynie Bulguksa, jest także wspomniana słynna Tripitaka. 

Powieść inspirowana jest m.in. książką Wacława Sieroszewskiego „Korea klucz Dalekiego Wschodu”  i  opracowaniami Haliny Ogarek Czoj.

Główna bohaterka z ciekawością obserwuje kraj i jego mieszkańców co stanowi pretekst do porównania cech, zachowań i zwyczajów obywateli obydwu światów. Duże podobieństwa odnajduje głównie w dziedzinie dawnych mitów i wierzeń. Przedstawiony w powieści kraj jest w części współczesnym, w części historycznym przedstawieniem Korei, ale jest to oczywiście przede wszystkim świat baśniowy. Zawarte w warstwie fabularnej wątki przygodowe oparte o przygody czwórki młodych bohaterów –
a także watek romansowy - mogą w atrakcyjny sposób zainteresować młodych - i nie tylko młodych - czytelników.

ISBN 978-83-63606-40-4

Oprawa miękka. Ilość stron: 194

Cena 34.90

Dorota Bałuszyńska Srebro 

Czarowne opowieści

 

„Czarowne opowieści” to książka przygodowa osadzona w świecie słowiańskiej mitologii i polskich baśni ludowych. Odkrywa przed czytelnikiem bogactwo Wiary Przyrodzonej, w której każde zjawisko przyrody, każdy deszcz, śnieg czy wiatr miały swojego Stworza, a w welańskich Zaświatach na swoich Tynach – jak na Olimpie – zasiadali bogowie i popijali sołwę dającą nieśmiertelność.
Odkrywana na nowo wiara naszych przodków jest przestrzenią dla wartkiej, a zarazem pełnej humoru opowieści, której bohaterowie są nam niezwykle bliscy – bo chociaż od czasu modlitw w świętych gajach minęły wieki, to charakter Słowian pozostał niezmienny.

 

„Czarowne opowieści” to luźna kontynuacja książki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro pt. „Imir”.

ISBN 978-83-63606-32-9

Oprawa twarda. Ilość stron: 296

Cena 39.90

Imir

Młody książę Imir wyrusza z ważną misją ze swojego ojczystego kraju. Zadanie, które otrzymał ma wypróbować jego charakter i męstwo - cechy potrzebne przyszłemu władcy.
W swojej wędrówce książę dociera do niezwykłej krainy, w której Obłoczyce tkają suknie
z mgły, Płanetniki przesuwają chmury, bagna zamieszkują Bagienniki i Utopce a ponętne Rusałki czyhają na nierozważnych młodzieńców nad brzegami rzek i jezior.

Wypełnienie zadania okaże się sprawą trudniejszą, niż się księciu początkowo wydawało,  poza odwagą i siłą charakteru będzie musiał wykazać się także zgoła innymi cechami. Jednocześnie zupełnie nieoczekiwanie znajdzie się w samym środku wielkiego konfliktu sił dobra z siłami zła, w którym chcąc nie chcąc będzie musiał wziąć udział.

Powieść „Imir” wprowadza czytelnika w baśniowy świat uosobionej przyrody pełnej magicznych istot, bogów, bogunów i boginek i pozwala odkryć na nowo krąg słowiańskich  mitów

i opowieści ludowych.

Akcja powieści rozgrywa się na kilku płaszczyznach: mitologicznej, baśniowej a jednocześnie satyrycznej – wiele wątków przypomina historie znane z naszego otoczenia.  Żywa akcja, zabawne dialogi sprawiają, że nie sposób nawet na chwilę oderwać się od lektury.

 

ISBN-987-83-63606-00-8

​Oprawa: miękka. Ilość stron: 212

Cena 29,90

Księga Julii
352x500.jpg

​Pewnego, całkiem zwyczajnego dnia Julia gubi klucz od domu. Wyrusza na jego poszukiwanie. I wtedy wszystko się zaczyna. Nic już nie jest w stanie zatrzymać lawiny niezwykłych przygód i zaskakujących wydarzeń.

Księga Julii to opowieść o  odnajdywaniu niezwykłości w codziennym życiu. O tym, że otaczające nas rzeczy  wcale nie są takie zwyczajne, jeśli tylko umie się spojrzeć na nie innymi oczami. To książka opowiadająca o odkrywaniu piękna i radości w codziennych zmaganiach, a także o samotności, potrzebie przyjaźni i marzeniach.

"Księga Julii" to bardzo poruszająca historia samotnego dziecka, samotnego pośród swoich najbliższych - rodziny.. Julia pozostawiona bez wsparcia, ciepła, miłości ucieka przed cierpieniem w świat wyobraźni, bajek, baśni
i odkrywanych cudów natury. Ten magiczny świat jest zawsze tuż obok, w nim znajduje odpowiedzi na trudne pytania. Mądrość płynąca z książek i obserwowanej wnikliwie przyrody staje się dla dziewczynki

przewodnikiem po świecie wartości. Uczy jak odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu, uczciwość od nieprawości. To bardzo osobliwa książka, przejmująca dziecięcym cierpieniem ale i nadzieją na odnalezienie w sobie siły aby - pomimo wszystko - wzrastać.

 

Violetta Bieszczad – psycholog, specjalista w zakresie terapii uzależnień i przemocy w rodzinie.

Cena 34.90

Wydawnictwo Novae Res

ISBN 978-83-61194-66-8

liczba stron 222

Ostatni rycerz czyli Opowieść o Mieście

ISBN - 978-83-7745-137-3 Wydawnictwo Radwan

 

Mikołaj był zwyczajnym chłopcem. Zwyczajnym jednak tylko na pozór, bo od rówieśników  odróżniała go ogromna wyobraźnia. To ona właśnie sprawiła, że pewnego zwyczajnego dnia zobaczył zupełnie inne oblicze swojego Miasta, tego samego, którego ulice przemierzał codziennie, błądząc jego uliczkami i przedłużając, jak długo tylko się da, powrót ze szkoły do domu.
„Ostatni rycerz”to hołd oddany wspaniałemu władcy, twórcy świetności Tarnowa
w XVI wieku,  hetmanowi Janowi Tarnowskiemu. Jest on ukazany jako człowiek przemijającej epoki, godny potomek Zawiszy Czarnego, spadkobierca rycerskich ideałów, ceniący sobie ponad wszystko honor i męstwo, a jednocześnie jako światły humanista, wspierający ideały renesansu i goszczący na swym dworze najwybitniejsze umysły epoki.
„Ostatni Rycerz” to także opowieść o Mieście, o jego XVI-wiecznej świetności, kiedy to Tarnów otaczały potężne mury, a już z daleka widać było wieże  kościołów i imponujące baszty. Zatrzymywali się tu kupcy z dalekich stron, mieszkańcy zaś, dzięki mądrości światłego gospodarza, żyli w spokoju i dobrobycie.

 

Oprawa miękka. Ilość stron: 150

Cena 22,90

Mikołaj i Droga św. Jakuba

ISBN-987-83-63606-16-9

 

Główny bohater powieści - Mikołaj - musi wyruszyć na wyprawę aby znów ratować swoje miasto. Miasto bowiem powoli znika. A właściwie znika głównie to, co w nim mądre, dobre i piękne. Musi wyruszyć, aby znaleźć i chronić Księgę, Słowa w niej zawarte mają moc stwarzania, odczytane w odpowiednim czasie i miejscu mogą wszystko rozpocząć od nowa. Po drodze mija senne wsie i miasteczka pogrążone w letargu. Spokój okazuje się jednak tylko pozorny, pod tą spokojną powierzchnią pulsują konflikty, walki, wydarzenia historyczne, które przenoszą bohatera i czytelników w sam środek burzliwych dziejów naszego kraju, mocno sprzęgniętych z dziejami europejskiej cywilizacji.

Losy bohatera raz po raz krzyżują się z polskimi szlakami Drogi do Santiago de Compostela, a konkretnie ze szlakiem określanym nazwą Małopolska Droga św. Jakuba, 

co pozwala czytelnikowi na poznanie kolejnych jej etapów. Nie jest to jednak pobożna pielgrzymka, a może nawet wręcz przeciwnie…

 

Oprawa: miękka. Ilość stron: 222

Cena 34,90

Teresa Bogusławska  „Warszawie”

ISBN - 987-83-63606-24-4

 

Teresa Bogusławska urodziła się 13 lipca 1929 roku w Warszawie. Dorastała w domu wypełnionym patriotycznym duchem. Jej ojciec - Antoni Bogusławski - poeta, pisarz, tłumacz, oficer przedwojennego Wojska Polskiego, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, następnie w czasie II wojny członkiem polskiego rządu na emigracji. Brat - Andrzej Bogusławski, starszy o dziesięć lat od Teresy, brał udział
w kampanii wrześniowej, następnie walczył w 24 Pułku Ułanów 1 Drużyny Pancernej Generała Maczka. Po przeszkoleniu w Anglii został „cichociemnym”. Matka - Maria - ceniony lekarz okulista, niosła ofiarną pomoc rannym w czasie Powstania Warszawskiego.

Lata dorastania Teresy przypadły na tragiczny okres II wojny światowej.

Przemierzając ulice stolicy Teresa niejednokrotnie była świadkiem tragicznych zdarzeń - łapanek, wywożenia więźniów do obozów albo wręcz egzekucji na widoku publicznym. Wszystko to utrwalała w swoich wierszach.

Jej poezję cechuje ogromna dojrzałość i kultura literacka. Trudno uwierzyć, że tworzyła ją dziewczynka zaledwie trzynasto- czy czternastoletnia. W wierszach młodej poetki najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest jej niezwykły związek
z Warszawą, miasto rodzinne jest w tej twórczości żywym organizmem, oddycha, czuje...

 

Oprawa miękka. Ilość stron: 92

Cena 34,90

Ene Due Rabe.

Cztery sztuki dla teatrów szkolnych

Cztery utwory sceniczne dla teatrów dziecięcych
i młodzieżowych dające możliwość zabaw teatralnych
i przygotowania niezwykłych przedstawień. Wzruszające
i pouczające.

 

ISBN 978-83-63606-32-9

Oprawa miękka. Ilość stron: 88

Cena 24,90

 

Julia i Miasto

ISBN-978-83-63606-04-6

Julia wyjechała do Krakowa na studia a tam…

Nic tam nie było zwyczajne.  Po ulicach krążyli dawni zbrodniarze i święci,
w kamieniach i cegłach  odcisnęły się ludzkie tęsknoty, pragnienia, lęki i nieodkupione winy, w murach Uniwersytetu błąkał się dawny profesor, na renesansowych biesiadach pojawiał się Kallimach. Po zmroku wyłaniały się zarysy zburzonych dawno kamienic, kościoły, baszty, mury, zbory i cmentarze - raz wywołane do życia nie potrafiły już odejść, . Każde dzieło umysłu i rąk ludzkich  zostawiło tu swój, ślad, tworząc  ponadczasową duchowo-materialną konstrukcję.

A wszystko to w jednym Mieście.

Za jego przyczyną  Julia wplątała się w niebezpieczną, trwającą od XV wieku intrygę. Błądząc ulicami wzdłuż jego istniejących i nieistniejących budynków, spróbuje znaleźć rozwiązanie niezwykłej zagadki, od której zależą przyszłe losy świata.

 

​Oprawa: miękka. Ilość stron: 256

Cena 29,90

Bohaterowie zaczarowani

ISBN-978-83-63606-08-4

Koszałek-Opałek, Kichuś, Skrzat Hałabała – to jedynie kilka z szeregu książkowych postaci, znanych i kochanych w dzieciństwie przez nasze babcie i dziadków, naszych rodziców, 

a także często przez nas samych. Ustawione w jednym rzędzie tworzą niezwykle bogaty 

i różnorodny korowód. Każda z nich odzwierciedla tendencje literackie, obyczajowość, dążenia ludzi swoich czasów lecz posiada także wymiar uniwersalny - niepowtarzalne spojrzenie na świat i przesłanie skierowane do czytających.

Książka "Bohaterowie zaczarowani" przypomina sylwetki dziesięciu charakterystycznych bohaterów polskiej literatury dziecięcej - od niezapomnianego Koszałka-Opałka z książki Marii Konopnickiej, aż po Szyszkowego Dziadka Marii Kędziorzyny. Ukazuje ich unikalny wygląd, cechy charakteru i osobowości i zadaje pytanie: Czy skazane są na zapomnienie, czy też mogą nam dziś jeszcze coś ważnego przekazać? 

 

​Oprawa: twarda. Ilość stron: 60. Kolorowe ilustracje.

Cena 39,90

bottom of page